Dobrodružné výpravy do světů knih, filmů a seriálů. Bezpečný návrat není zaručen.

sobota 28. března 2020

Faktomluva

Faktomluva je jednou z těch ambiciózních, důležitě se tvářících knih s citátem Billa Gatese na přebalu a příslibem, že vám změní pohled na svět. Potenciál tu rozhodně je - nejenom kvůli zajímavému obsahu, ale taky hodně čtivé "historkovité" formě.Faktomluva mi zapadá do poličky vedle knih, jako je třeba Khanemanovo Myšlení rychlé a pomalé.  Četla jsem podobných knih a článků poměrně hodně,  takže přiznávám, že můj pohled je zkreslený - úplně jinak bych ji četla, pokud bych neměla základy z behaviorální psychologie a nevěděla o všemožných biasech a nedokonalostech v našem racionálním myšlení. Protože o tohle tady celou dobu jde: Faktomluva nám ukazuje, jak špatný je náš přehled o celosvětových trendech (růstu obyvatel planety, vzdělanosti žen, příjemu a chudobě, ekologii...). A dává nám návod, jak se v nich lépe orientovat a nenaletět na každou heuristiku, kterou nám náš mozek nabídne.

Jádro knihy, které se týká celosvětových trendů, mě bavilo opravdu hodně - a hodně jsem se dozvěděla. Rosling ukazuje, že máme v hlavě dost zastaralé informace (týkající se třeba počtu chudých lidí na planetě nebo toho, jak chudoba vůbec vypadá), ale pracujeme s nimi, jako kdyby byly aktuální. A že stejně to mají i lidé, kteří dělají důležitá rozhodnutí - byznysmani, kteří mohou z nově zbohatnutých národů těžit, ale i politici nebo odborníci na globální otázky. Rosling nabízí malou "příruční zásobu vědění", která tento pohled koriguje. A přihazuje k ní postupy, jak se příště nenechat svést špatným směrem: jak číst statistiky a kdy je podezřívat z nepravostí, jak se velké množství trendů zlepšuje, aniž bychom si toho všimli (třeba protože pro média to není zajímavé) a kam se dívat, když chceme vidět celý obrázek.

Přiznávám, že jsem knihu četla s trochu rozporuplnými dojmy. Za prvé z hlediska obsahu. Jako člověk, který pracuje s daty, jsem sice byla nadšená tou přehlídkou statistik a vizualizací, na druhou stranu to všechno příliš plave po povrchu, takže mu hodně věcí prostě musíte věřit (nebo strávit hodiny dohledáváním, což jsem neudělala). Zůstaly ve mě tak pochybnosti: neztrácí se v tomhle extrémně "makro" pohledu něco? Jsou dost dobré důvody, proč se třeba v souvislosti s chudobou pracuje s relativnímu mírami (chudoba je braná jako relativní vzhledem k bohatství ve společnosti) - tady ji prostě počítají vzhledem k příjmu na den. Nesmazává tenhle marko pohled další věci? Nerovnosti způsobené novými technologiemi, nové ohrožené živočišné druhy atd.? Roslingův text místy prostě působí velmi selektivně - a jeho závěry až příliš optimisticky.
Zhruba druhá polovina knihy pro mě navíc jde hodně z kopce. Autoři mají potřebu pokrýt veškeré nástrahy světa, včetně novin pokrývajících jen negativní zprávy nebo toho, že máme tendenci vytvářet si stereotypy o lidech jiných kultur (jaké překvapení!). Udělali by podle mého lépe, kdyby se drželi jádra věci - velkých trendů - protože zbytek už před nimi (a lépe) pokryli jiní.

Poslední poznámka je vlastně pochvalou a povzdychem naráz. Kniha je hodně čtivá - Rosling všechno vysvětluje prostřednictvím zábavných historek z nejrůznějších konferencí, lékařské praxe, epidemiologických výzkumů v terénu i osobních situací. Díky tomu je kniha nepochybně přístupná širokému publiku. Pro mě se v té hromadě historek nicméně obsah trochu ztrácel: příliš na sebe strhávají pozornost. Ale možná je to jenom moje slabost knihy, které mluví o faktech střídmým a jasným jazykem - nepotřebuji polykače mečů, což je ale právě to, co Rosling nabízí.

Pokud vás téma zajímá, ale třeba se vám nechce knihu číst, dobře jsou hodnocená Roslingova vystoupení na TED Talks.

P.S.: Faktomluvu jsem četla jako e-book, kterou jsem koupila na nakladatelstvá Jan Melvil v rámci jejich koronavirových slev. Protože podpora našich nakladatelství je teď fakt důležitá.

2 komentáře:

 1. Nový příspěvek na blogu - tak to je úžasné!!!
  Na tento typ knih ještě stále nemám dost trpělivosti, ale TED TALK si pustím, to mám ráda. Děkuji za pěknou recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, karanténa se projevila :D Pusť, zatím jsem na ně moc nekoukala, ale určitě to bude zajímavé.

   Vymazat